A Feng Shui szakrtõk szerint mindez nem vletlen, mert gy tartjk, ha a laksban, munkahelyen, vagy azon a telken, amelyen plt, rosszul oszlanak el az energik, a lakk, dolgozk kzrzete, lettja alakulsa krl is problmk lehetnek.
vszzadokkal ezelõtt Knban a Feng Shuit htpecstes titokknt kezeltk, a napi let belsõ titka volt, s csak a politikai vltozsok rvn vlt mindenki szmra nyitott. A Feng Shui, mint fogalom szelet s vizet jelent, de hvhatjuk a terek akupunktrjnak is. Ha elveit figyelembe vesszk, kpes olyan krlmnyeket biztostani a vroslakk szmra is, mint ha az rintetlen termszetben tartzkodnnk.
A Feng Shuirl szl elsõ eurpai tanulmnyt Ernest J. Eitel tiszteletes, a Londoni Misszis Trsasg tagja tette kzz 1873-ban, de a nyugati vilgot mr korbban elbûvlte s zavarba ejtette. Amikor a csszrsg idejn a knai kormnyzat arra knyszerlt, hogy kiktõket adjon t a gyarmati hatalmaknak, kivtel nlkl olyanokat vlasztott, amelyek elhelyezkedst a Feng Shui szakrtõk a legrosszabbnak tltk:"kopr sziget, amelyen mg hzak is alig vannak."
A knaiak a Feng Shui alapelvei szerint hatroztk meg vrosaik helyt, ltalban kerltk a sk terleteket, amelyeket veszlyesnek tartottak az rvizek s tjfunok miatt. Egy plet vagy telepls elhelyezkedst akkor tekintettk idelisnak, ha egy domb dli oldaln fekdt, vdve az szaki szltõl. Ennek rtelmben Kna, amikor terletet knyszerlt adni az amerikai s eurpai kereskedõk raktrai szmra Kantonban, egy lpos rszt ajnlott fel a Gyngy-foly mellett, ami Feng Shui szempontok alapjn a ltezõ legrosszabb helynek szmtott. A knai mandarinok ltvn, hogy a klfldiek pleteit azonnal elrasztottk a fehr hangyk, igazolva lttk a Feng Shui hasznossgt.
Vagy 30 ve Hongkongban, a britek elõszr a ma Boldogsg-vlgy nven ismert alacsony fekvsû, mocsaras terletet akartk megtenni az j gyarmat kzpontjv. A knai lakossgon mr a puszta tlet hallatn is "rmlet" vett erõt. gy amikor a vlgyhz utat trõ mrnkk sorra haltak meg srgalzban, s a mr felptett hzaikat el kellett hagyni a malris megbetegedsek miatt, a knaiak igazolva lttk aggodalmaikat, s azt gondoltk, hogy a britek ismerik ugyan a Feng Shuit, de bolondnak tettetik magukat. A Boldogsg-vlgyben elszenvedett kudarc utn a gyarmati kormnyzat gy dnttt, hogy a ma Centralnak nevezett, kedvezõ fekvsû, dombokkal krllelt vz kzeli terleten telepedik meg. Ksõbb, amikor a fõmrnk fkat ltetett a kopr dombokra, a helyiek elkpesztõen agyafrtnak tartottk.
A Feng Shui szakrtõk irtznak az les szgeket bezr ptmnyektõl, amelyek olyanok, mint a vdtelen szomszdokra irnyul "tõrk". Mg a kormnyok sem tudjk magukat fggetlenteni magukat ettõl. A hongkongi knaiak veken keresztl nagyon lelemnyesnek tartottk a briteket amiatt, hogy a kormnyz hzt a vros legkedvezõbb domboldalra ptettk, amely mgtt magas fk llnak, elõtte utak kanyarognak, s gynyrû kilts nylik a kiktõre. Az 1980-as vek vgn a knai kormny I.M. Peit, a neves ptszt bzta meg a Knai Bank j pletnek megptsvel a kormnyhz kzelben. Hetven emeletvel ez lett Hongkong legmagasabb plete. Tele van tûzdelve szerencstlen les sarkokkal, amelyek lltlag gonosz kis drdkat hajiglnak a kormnyz rezidencijra. A Feng Shui szakrtõk ezeknek az lland tmadsoknak tulajdontjk a britek gyarmatvesztst.
Mikor alakult ki a Feng Shui?
A knaiak tisztelik õseiket. Hromezer vvel ezelõtt alakult ki az a hiedelem, amely szerint a srok megfelelõ elhelyezse szerencst hoz a kvetkezõ generciknak. A Han-dinasztia idejn, (Kr.e. 206-ban kezdõdtt) a Feng Shuit kiterjesztettk a lakhzakra is.
Milyen irnyzatok vannak a Feng Shuiban?
Az õsi Feng Shuinak kt alapvetõ iskolja van. Az egyik a Forma Iskola, amely Kna dli hegyvidkes rszn alakult ki, ahol a terepviszonyok alakulsra, vagyis a hegyek, vlgyek formjra, s a folykhoz val viszonyaira tmaszkodtak. A Feng Shui szakrtõk alaposan tanulmnyozzk a vidket: nzik a tj sszkpt, a fk lombozatt, sõt mg a talaj sznt is. Kna szaki lapos rszn alakult ki a msik iskola, amely az irnytûre s kifinomult szmtsokra tmaszkodott. Ezrt ezt Irnytû Iskolnak nevezik. A harmadik irnyzat az intuitv Feng Shui, amely vagy 40 ve alakult ki, ez is egy igen hatsos mdszer.
Hogyan mûkdik a Feng Shui?
A Feng Shui rendszer alapja ugyanaz a "Csi", azaz letenergia, amely jl ismert a tradicionlis knai orvoslsbl. A Csi, a kozmikus energia, minden let forrsa. Az emberi szervezetben az energiaplykon, azaz a meridinokon keresztl ramlik.
A Feng Shui a lakst vagy a hzat az emberi szervezet hasonmsnak tekinti: a szj a bejrati ajtnak felel meg, az ablak a szemnek, a falak a bõrnek. A Csi teht akkor kpes megteremteni az ember j kzrzett, ha az illetõ laksban vagy hzban is nyugodtan ramolhat, s a hts ajtn vagy ablakon keresztl tvozhat a szabadba. J, ha a bejrattal szemben nincsen ablak, mert azon keresztl eltûnik az energia, s ugyanezen okokbl j, ha a mellkhelyisget sem kzvetlenl a bejrattal szemben helyezik el.
Egy msik eset egy klfldi nagyvros egyik szllodjval esett meg. Hiba hoztk vrõl vre rendbe, mindvgig rfizetses volt. Aztn tulajdonos vlts trtnt, aki azonnal Feng Shui tancsadt hvott a pangs oknak feldertsre. A szakrtõ megllaptotta, hogy a liftet ppen a szlloda bejratval szemben helyeztk el. gy a felvon elvitte a bejrat felõl rkezõ friss Csi energit, s ez okozta a rossz zletmenetet. Ajnlatra a liftet nem kevs pnzrt elfordtottk, s hrom v mlva nem hogy az egsz talaktsi kltsg megtrlt, hanem az egyik legfelkapottabb sikeres szlloda lett a vrosban. |